GEYİK KOŞUSU


12 Aralık 2016

I.Geyik Koşuları

19 Şubat 2017

Patika koşusu, yol koşusundan farklı bir koşu çeşididir. Genellikle orman içinde dar patikalarda gerçekleştirilir. Yaygın olarak dağlar, çöller, tepeler, orman ve dar geçişlerin olduğu engebeli orman arazileri kullanılır. Ülkemizde dağ koşusu da denen yol dışı koşuların bir türüdür. 

Patikada koşarken yolda koştuğunuzdan daha yavaş koşmanız normaldir. Patikalara yeni başlayanlar, düz asfalt koşularına göre %20 daha yavaş koşarlarsa şaşırmasınlar! Yokuş tırmanma dışında, zeminin bozuk olması ve işaret takip etmek alışana kadar sizi yavaşlatır. Bozuk zeminde ve çamurda koşmaya alışana kadar kontrollü bir hızda ilerlemek çok iyi bir fikirdir. Geyik Koşuları parkurları (hem 4K hem 14K) kısa sayılabilecek (300m ilerlediğiniz) sert tırmanışlar içerir. Parkurda birçok yerlerde ayak engebeli zemine basar. Zeminde çamur, dal parçaları, kaygan kuru (veya ıslak) yapraklar, zaman zaman üstünden atlamnız gereken kalın dal-kütük veya ağaç kökleri bulunabilir. 

Patika koşularının yapıldığı ormanlık araziler çoğu zaman şehir merkezinden daha ıslak ve çamurludur. Yaz aylarında bile dönüş için yedek kıyafet ve ayakkabı getirilmesi önerilir. Patika koşu ayakkabıların altı toprak ve çamurda daha iyi tutuş sağlar. Patikada koşarken, özellikle ıslak havalarda, ıslandığında bile sıcak kalmak için pamuk içermeyen kıyafetler tercih etmenizi öneririz. 

PARKURLAR

28K Geyik Koşusu:14K parkurunda 2 tur atılarak koşulacaktır. İniş çıkışlı ve oldukça teknik zeminleri olan bu parkur; Geniş bir yolda başlayıp patikalar ve orman yollarından ormanı yer yer tek kişilik geçişlerle dolaşan inişli çıkışlı bir hattır. Ormanın vadi ve tepeleri arasında tekrar tekrar koşmak isteyeceğiniz, nefes zorlayan tırmanışlardan sonra nabız düzelten, kimi zaman kaygan ama her zaman sağlam basmayı gerektiren, sürpriz manzaralı, ıslak havalarda çamurlu bir yoldur.

14K Geyik Koşusu 10 senedir ormanda koşan ve organizasyon yapan bir göz ile Belgrad Ormanı’nın kuzey doğu bölgesindeki en keyifli yarış parkurlarından birini paylaşmak istedik: Geniş bir yolda başlayıp patikalar ve orman yollarından ormanı yer yer tek kişilik geçişlerle dolaşan inişli çıkışlı bir hattır. Ormanın vadi ve tepeleri arasında tekrar tekrar koşmak isteyeceğiniz, nefes zorlayan tırmanışlardan sonra nabız düzelten, kimi zaman kaygan ama her zaman sağlam basmayı gerektiren, sürpriz manzaralı, ıslak havalarda çamurlu bir yoldur.

4K Geyik Koşusu :Biz daha koşmaya yeni başladık, daha acemiyiz derseniz 4k size göre. Göl çevresinde 6,5k koşmaya denk, iniş ve çıkışı mülayim bir parkur. Kısa ama kaygan zemin, çamur, yeşilin tonları ve yüksek nabız sizi bekliyor.

Bambi  Koşusu: Koşma Evladım Terlersin... demeyin! Çünkü Belgrad Ormanları'nda düzenlenecek olan Geyik Koşusu kapsamında bu sefer anneler ve babalardan önce çocuklar koşacak

Detaylı bilgi için: https://www.geyikkosulari.com/


Önceki
Kaz Dağları Ultra Maraton
Sonraki
Aydos Patika Koşusu